מה צפייה במסכים עושה למוח שלנו

נובמבר 26, 2019

מה צפייה במסכים עושה למוח שלנו

צפייה מרובה במסכים אינה מומלצת. מלבד הנזק שהיא עושה לעיניים, גם המוח שלנו מושפע מכך ורצוי להקשיב להנחיות משרד הבריאות בנושא.

נמצא כי צפייה מרובה במסכים לא טובה למוח שלנו, לא טובה לעיניים שלנו, גורמת להשמנת יתר  ולתופעות של חוסר תקשורת בין בני אדם.

אך מה לעשות שבעידן של היום אנשים רבים נמצאים מול מסך המחשב מרבית שעות היום וזאת בלית ברירה? יש מה לעשות בנידון. הגבילו את מספר השעות בהם אתם מול מסך למספר שעות מינימלי.

כל חצי שעה תקומו, תחלצו עצמות ותמקדו את העיניים שלכם בטבע שמסביב. אין לכם ברירה לעשות כמה שיותר הפסקות בכדי לצמצמם את הנזק.

לכל גיל השפעות שונות

כשמדובר על ילדים רכים בשנים ההשפעה השלילית גוברת ויש לחשוף אותם כמה שפחות למסכים לפחות עד גיל 3.

מחקרים רבים שנעשו הראו נזק נוירולוגי מובהק במוחם של ילדים שהיו חשופים למסכים מגיל אפס. אין כל טוב בלתקוע את הילד מול המסך כשרוצים קצת שקט ממנו.

ישיבה מול מסך בגילאים אפס עד שלוש אינה יעילה משום בחינה לילד, אלא רק להוריו. צפיה במסך מלבד שהיא יכולה לגרום לנזק במוח, קצרים והפרעות קשב וריכוז, היא גם פוגמת בהתפתחות הטבעית של הילד.

היא מונעת ממנו מלנסות ולזוז במרחב, מלנסות וליצור קשרים חברתיים ופוגעת בו הרבה יותר מאשר מועילה לו.

החל מגיל 3 אפשר לחשוף את הילדים לצפייה בטלוויזיה, מחשב וטלפונים ניידים, אך יש לעשות זאת באופן הדרגתי ומבוקר.

גם כאן לא רצוי שהילד יצפה בגיל צעיר יותר מחצי שעה ביום במסך. את זמן הצפייה יש לעלות בהדרגה בהתאם לגיל הילד.

תסננו תכנים ותתנו לילדים לראות רק תכנים חינוכיים. מלבד לתכנים שימו לב לאנימציות שהן לא מהירות מדי ובעלות צבעים עזים מדי.

לילדים בוגרים יותר ואפילו למתבגרים רצוי גם כן להגביל את שעות הצפייה במסכים ולעודד אותם לצאת החוצה להיות עם חברים.

צפייה במסכים לפני השינה פוגעת באיכותה

רבים מאיתנו, המבוגרים, נוהגים להירדם מול הטלוויזיה לעיתים במכוון ולעיתים בטעות. בכל מקרה אין זה מומלץ כלל ופוגע מאוד באיכות השינה.

אם אתם חווים קשיים בהירדמות ומצליחים להירדם רק מול מסך הטלוויזיה עליכם להפסיק מיד עם הרגל זה. הוא לא מיטיב עם המוח שלכם ולא עם איכות השינה שלכם.

במקום זה תקראו ספר טוב, תדברו עם בן זוגכם שיחה שקטה, תעשו אמבטיה מרגיעה, תתרגלו מדיטציה – בקיצור כל דבר מרגיע ורק אז תכנסו לשנת לילה רציפה וארוכה.

אתם תרגישו בהבדל מיד ותראו כי עם הזמן יהיה לכם קל יותר ויותר להירדם במיטה שלכם, עם הרבה פחות גירויים לעיניים ולמוח לשכם.

>> הטלפונים הניידים הטובים ביותר בשנה החולפת

אם רוצים לנוח – עדיף לא להירדם מול הטלוויזיה

הרבה אנשים שמתקשים להירדם חושבים שהטלוויזיה היא הפתרון הנכון והכדאי – העיקר לישון. אז כאמור הרגל זה הוא כלל לא טוב וגורר איתו בעיות שינה, קצרים במוח והפרעות בתפקוד היום יומי.

מי שלא ישן טוב – קשה לו מאוד לשוב ולתפקד בצורה יעילה ואפקטיבית במהלך היום יום שלו. על כן תלמדו את עצמכם להירדם בלי כל סיוע חיצוני – רק אתם והשקט.

עצה זו חיונית מאוד כשמדובר על הקניית הרגלי שינה טובים לילדים קטנים. אם תקפידו מגיל קטן מאוד ללמד את ילדיכם להירדם באופן עצמאי, סביר כי הלילות שלו יהיו רציפים וההירדמות שלו תהיה חלקה ולא תלויה בדבר.

מה צפייה במסכים עושה למוח שלנו

האנושות המפותחת והמתפתחת

עולמנו משתנה חדשות לבקרים. לא רק בגלל המצב הנוכחי איתו נאלצת האנושות להתמודד, אלא גם בזכות בני אדם חכמים אשר תמיד רואים לנכון להמשיך ולהתפתח.

Read More »
פוסט על אשווגנדה
אוכל
admin

על שורש האשווגנדה..

שורש האשווגנדה נחשב לאחד מצמחי המרפא (סופר פוד) החזקים ביותר בעולם, אבל משום מה, בגלל אינטרסים כאלה ואחרים, מקבל הרבה פחות במה מהרצוי. לאשווגנדה יש

Read More »
בובה של אישה זקנה
אוכל
admin

אורח חיים בריא בתקופת הפנסיה

גיל הפנסיה עולה ככל שאורח החיים עולה זה כבר נתון ידוע, אנשים רבים יוצאים לפנסיה כשהם כבר מרגישים עייפים ומבוגרים מדי מבחינתם, בכדי להנות מגיל

Read More »
cake proudacts
אוכל
admin

מתכונים שווים עם מעט מצרכים

אין כמו מתכון טוב ואיכותי שאפשר לקבל עליו הרבה מאוד מחמאות. אבל יותר טוב מזה זה כמובן מתכון קצר הכנה עם מעט מאוד מרכיבים שגורף

Read More »
indian food
אוכל
admin

5 מתכונים של 5 עדות שונות

מתכוני עדות הם מתכונים טעימים ומשביעים שמי שגדל עליהם תמיד ירצה לאכול מהם עוד ועוד. פעם סודות ההכנה היו שמורים רק למאמאות הוותיקות. אבל כיום

Read More »
גיוס המונים
טכנולוגיה
admin

גיוס המונים – איך זה עובד?

אנחנו ישראלים. וכל מה שחשוב לנו הוא להמשיך ולהמציא לעולם הזה כל גאדג'ט או פטנט שעדיין חסר לו. כל אחד מאיתנו חולם להיות האקזיט הגדול

Read More »